SHARE

There’s a plethora of big events this weekend inside of the kind of Bellator 196, ROH Supercard Of Honor XII, UFC 223, WWE NXT Takeover: New Orleans & WWE Wrestlemania 34. The staff proper right here at Fightful has made their predictions for the displays.

Bellator 196

Ben Henderson vs. Roger Huerta

Picking Henderson: David Tees, Kyler James, Jeremy Lambert, Sean Ross Sapp & Ryan Cook

Picking Huerta:

Final Tally: Henderson (5) – Huerta (0)

Petra Castkova vs. Denise Kielholtz

Picking Castkova: Kyler James, Jeremy Lambert, Sean Ross Sapp & Ryan Cook

Picking Kielholtz: David Tees

Final Tally: Castkova (4) – Kielholtz (1)

Brian Moore vs. Giorgio Belsanti

Picking Moore: David Tees, Jeremy Lambert, Sean Ross Sapp & Ryan Cook

Picking Belsanti: Kyler James

Final Tally: Moore (4) – Belsanti (1)

Adam Borics vs. Teodor Nikolov

Picking Borics: David Tees, Kyler James, Sean Ross Sapp & Jeremy Lambert

Picking Nikolov: Ryan Cook

Final Tally: Borics (4) – Nikolov (1)

Ed Ruth vs. Ion Pascu

Picking Ruth: David Tees, Kyler James, Jeremy Lambert, Sean Ross Sapp & Ryan Cook

Picking Pascu:

Final Tally: Ruth (5) – Pascu (0)

UFC 223

(Note: Due to the craziness surrounding the UFC 223 card, alternatives had been equipped for the two confirmed primary card fights. Magomedsharipov vs. Bochniak, Nurmagomedov vs. Iaquinta & Lauzon vs. Gruetzemacher had been set for the main card after alternatives had been sent in, thus there shall be no alternatives for that battle.)

UFC Women's Strawweight Title Fight: Rose Namajunas (c) vs. Joanna Jedrzejczyk

Picking Namajunas: David Tees & James Lynch

Picking Jedrzejczyk: John Moorehouse, Kyler James, Jeremy Lambert, Sean Ross Sapp & Ryan Cook

Final Tally: Namajunas (2) – Jedrzejczyk (5)

Renato Moicano vs. Calvin Kattar

Picking Moicano: John Moorehouse, Sean Ross Sapp & Ryan Cook

Picking Kattar: David Tees, Kyler James, James Lynch & Jeremy Lambert

Final Tally: Moicano (3) – Kattar (4)

WWE NXT Takeover: New Orleans

NXT Championship: Andrade “Cien” Almas (c) (w/ Zelina) vs. Aleister Black

Picking Almas: Jeremy Lambert & Sean Ross Sapp

Picking Black: David Tees, John Moorehouse, Kyler James, Anna Bauert & Ryan Cook

Final Tally: Almas (2) – Black (5)

NXT Women's Championship: Ember Moon (c) vs. Shayna Baszler

Picking Moon:

Picking Baszler: David Tees, John Moorehouse, Kyler James, Jeremy Lambert, Anna Bauert, Sean Ross Sapp & Ryan Cook

Final Tally: Moon (0) – Baszler (7)

NXT Tag Team Championship – Dusty Rhodes Tag Team Classic Finals: Undisputed Era (c) vs. Authors of Pain (w/ Paul Ellering) vs. Roderick Strong and Pete Dunne

Picking Undisputed Era: John Moorehouse, Kyler James, Anna Bauert, Sean Ross Sapp & Ryan Cook

Picking Authors Of Pain:

Picking Strong/Dunne: David Tees & Jeremy Lambert

Final Tally: Undisputed Era (5) – Authors Of Pain (0) – Strong/Dunne (2)

NXT North American Championship – Ladder Match: EC3 vs. Killian Dane vs. Ricochet vs. Velveteen Dream vs. Adam Cole vs. Lars Sullivan

Picking EC3: John Moorehouse, Jeremy Lambert, Anna Bauert, Sean Ross Sapp & Ryan Cook

Picking Dane:

Picking Ricochet:

Picking Dream: David Tees & Kyler James

Picking Cole:

Picking Sullivan:

Final Tally: EC3 (5) – Dane (0) – Ricochet (0) – Dream (2) – Cole (0) – Sullivan (0)

Non Sanctioned Match: Johnny Gargano vs. Tommaso Ciampa

Picking Gargano: John Moorehouse, Kyler James, Anna Bauert, Sean Ross Sapp & Ryan Cook

Picking Ciampa: David Tees & Jeremy Lambert

Final Tally: Gargano (5) – Ciampa (2)

ROH Supercard Of Honor XII

Cody vs. Kenny Omega

Picking Cody: David Tees, John Moorehouse & Jeremy Lambert

Picking Omega: Kyler James, Anna Bauert, Sean Ross Sapp & Ryan Cook

Final Tally: Cody (3) – Omega (4)

ROH World Championship: Dalton Castle (c) vs. Marty Scurll

(Note: Kyler James didn’t make a choose for this have compatibility.)

Picking Castle: David Tees, John Moorehouse, Anna Bauert, & Ryan Cook

Picking Scurll: Jeremy Lambert & Sean Ross Sapp

Final Tally: Castle (4) – Scurll (2)

Hangman Page vs. Kota Ibushi

Picking Page: Kyler James, Anna Bauert & Ryan Cook

Picking Ibushi: David Tees, John Moorehouse, Sean Ross Sapp & Jeremy Lambert

Final Tally: Page (3) – Ibushi (4)

Tomohiro Ishii vs. Punishment Martinez

Picking Ishii: David Tees, Jeremy Lambert & Anna Bauert

Picking Martinez: John Moorehouse, Kyler James, Sean Ross Sapp & Ryan Cook

Final Tally: Ishii (3) – Martinez (4)

ROH Television Championship – Last Man Standing: Kenny King (c) vs. Silas Young

Picking King: David Tees, John Moorehouse, Sean Ross Sapp & Ryan Cook

Picking Young: Kyler James, Jeremy Lambert & Anna Bauert

Final Tally: King (4) – Young (3)

ROH Six Man Tag Team Championships – Ladder Match: SoCal Uncensored (c) vs. Young Bucks & Flip Gordon

Picking SoCal Uncensored: David Tees & Jeremy Lambert

Picking Bucks/Gordon: John Moorehouse, Kyler James, Anna Bauert, Sean Ross Sapp & Ryan Cook

Final Tally: SoCal Uncensored (2) – Bucks/Gordon (5)

ROH Tag Team Title Match: The Briscoes (c) vs. Hiroshi Tanahashi & Jay Lethal

Picking The Briscoes: David Tees, John Moorehouse, Kyler James, Jeremy Lambert, Anna Bauert, Sean Ross Sapp & Ryan Cook

Picking Lethal/Tanahashi:

Final Tally: Briscoes (7) – Lethal/Tanahashi (0)

WOH Title Tournament Semi-Finals: Kelly Klein vs. Mayu Iwatani

Picking Klein: David Tees, John Moorehouse, Kyler James, Sean Ross Sapp & Jeremy Lambert

Picking Iwatani: Anna Bauert & Ryan Cook

Final Tally: Klein (5) – Iwatani (2)

WOH Title Tournament Semi-Finals: Tenille Dashwood vs. Sumie Sakai

Picking Dashwood: David Tees, John Moorehouse, Kyler James, Jeremy Lambert, Anna Bauert, Sean Ross Sapp & Ryan Cook

Picking Sakai:

Final Tally: Dashwood (7) – Sakai (0)

Jonathan Greshem vs. Chuckie T

Picking Gresham: David Tees

Picking T: John Moorehouse, Kyler James, Jeremy Lambert, Anna Bauert, Sean Ross Sapp & Ryan Cook

Final Tally: Gresham (1) – T (6)

WWE Wrestlemania 34

WWE Championship: AJ Styles (c) vs. Shinsuke Nakamura

Picking Styles: John Moorehouse, Jeremy Lambert, Anna Bauert, Sean Ross Sapp & Ryan Cook

Picking Nakamura: David Tees & Kyler James

Final Tally: Styles (5) – Nakamura (2)

WWE Universal Championship: Brock Lesnar (c) (w/ Paul Heyman) vs. Roman Reigns

Picking Lesnar:

Picking Reigns: David Tees, John Moorehouse, Kyler James, Jeremy Lambert, Anna Bauert, Sean Ross Sapp & Ryan Cook

Final Tally: Lesnar (0) – Reigns (7)

Triple H & Stephanie McMahon vs. Kurt Angle & Ronda Rousey

Picking Triple H/Stephanie: David Tees

Picking Angle/Rousey: John Moorehouse, Kyler James, Jeremy Lambert, Anna Bauert, Sean Ross Sapp & Ryan Cook

Final Tally: Triple H/Stephanie (1) – Angle/Rousey (6)

Shane McMahon & Daniel Bryan vs. Kevin Owens & Sami Zayn

Picking McMahon/Bryan: Kyler James

Picking Owens/Zayn: David Tees, John Moorehouse, Jeremy Lambert, Anna Bauert, Sean Ross Sapp & Ryan Cook

Final Tally: McMahon/Bryan (1) – Owens/Zayn (6)

Smackdown Women's Championship: Charlotte (c) vs. Asuka

Picking Charlotte:

Picking Asuka: David Tees, John Moorehouse, Kyler James, Jeremy Lambert, Anna Bauert, Sean Ross Sapp & Ryan Cook

Final Tally: Charlotte (0) – Asuka (7)

WWE Intercontinental Championship: The Miz (c) vs. Seth Rollins vs. Finn Balor

Picking Miz: David Tees, Kyler James, Sean Ross Sapp & Ryan Cook

Picking Rollins:

Picking Balor: John Moorehouse, Jeremy Lambert & Anna Bauert

Final Tally: Miz (4) – Rollins (0) – Balor (3)

WWE Raw Tag Team Championship: The Bar (Sheamus & Cesaro) (c) vs. Braun Strowman & TBA

Picking The Bar: Anna Bauert

Picking Strowman/TBA: David Tees, John Moorehouse, Kyler James, Jeremy Lambert, Sean Ross Sapp & Ryan Cook

Final Tally: The Bar (1) – Strowman/TBA (6)

WWE Cruiserweight Title Tournament Finals: Cedric Alexander vs. Mustafa Ali

Picking Alexander: David Tees, Jeremy Lambert, Anna Bauert & Ryan Cook

Picking Ali: John Moorehouse, Sean Ross Sapp & Kyler James

Final Tally: Alexander (4) – Ali (3)

BattleMania Women's Battle Royal: Participants include Natalya, Becky Lynch, Naomi, Ruby Riott, Liv Morgan, Sarah Logan, Sasha Banks, Bayley, Lana, Mickie James, Mandy Rose, Sonya Deville, Carmella and additional to be offered!

Picking Bayley: David Tees

Picking Lynch: John Moorehouse, Jeremy Lambert, Anna Bauert, Sean Ross Sapp & Ryan Cook

Picking Banks: Kyler James

Final Tally: Bayley (1) – Lynch (5) – Banks (1)

WWE Raw Women's Championship: Alexa Bliss (c) vs. Nia Jax

Picking Bliss:

Picking Jax: David Tees, John Moorehouse, Kyler James, Jeremy Lambert, Anna Bauert, Sean Ross Sapp & Ryan Cook

Final Tally: Bliss (0) – Jax (7)

Andre The Giant Memorial Battle Royal: Participants include Scott Dawson, Dash Wilder, Baron Corbin, Tye Dillinger, Mojo Rawley, Dolph Ziggler, Tyler Breeze, Fandango, Matt Hardy, Goldust, Heath Slater, Rhyno, Zack Ryder, Primo Colon and additional to be offered!

Picking Ziggler: David Tees & Ryan Cook

Picking Big Cass: John Moorehouse, Kyler James, Sean Ross Sapp & Anna Bauert

Picking Hardy: Jeremy Lambert

Final Tally: Ziggler (2) – Big Cass (4) – Hardy (1)

WWE United States Championship: Randy Orton (c) vs. Jinder Mahal vs. Bobby Roode vs. Rusev

Picking Orton: Jeremy Lambert & Ryan Cook

Picking Mahal:

Picking Roode:

Picking Rusev: David Tees, John Moorehouse, Kyler James, Sean Ross Sapp & Anna Bauert

Final Tally: Orton (2) – Mahal (0) – Roode (0) – Rusev (5)

Smackdown Tag Team Championship: The Usos (c) vs. Bludgeon Brothers vs. New Day

Picking The Usos: John Moorehouse, Jeremy Lambert, Sean Ross Sapp & Anna Bauert

Picking Bludgeon Brothers: David Tees, Kyler James & Ryan Cook

Picking New Day:

Final Tally: The Usos (4) – Bludgeon Brothers (3) – New Day (0)

Do you settle or disagree with what the Fightful staff alternatives for the advance, then proportion your concepts throughout the comments section beneath.

Facebook Comments